Gündeme Dair..

Deprem

Bugün 17 Ağustos. 1999 depreminin 13. Yıldönümü. Avcılar’da yaşayanlardandım bu büyük sarsıntıyı. Yıkılan binalar, göçük altında kalan insanlar, çığlıklar, korkular, gözyaşları.. Aradan geçen 13 yılda birçok yasal değişiklik yapıldı imar mevzuatlarında, yönetmeliklerde. Yapı denetimlerinden zorunlu deprem sigortalarına.. Ama herşeyden önemlisi, halkımızın bilinçlenmesine yönelik atılan/atılması gereken adımlardı aslında..

Bir inşaat mühendisi olarak, bu sektörün içinde aktif yer alan bir profesyonel olarak daha alınacak çok yolumuz olduğunu söyleyebilirim..

Yaşananları unutmamak, unutturmamak lazım.. Bilinçlenmek lazım.

17 Ağustos depreminde ölen tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kalanlara sağlık ve sabırlar diliyorum..

Olimpiyatların Ardından

2012 Londra olimpiyatlarını 2 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya ile toplamda 5 madalya ile ve 32. sırada tamamladık. ABD’nin 46 altın ve toplamda 104 madalya ile ilk sırada yer aldığı olimpiyatlarda bizi geçen ülkelerin arasında spor organizasyonlarında madalyaları toplamaya alıştığımız ülkelerin yanı sıra Kuzey Kore, Kazakistan, Küba, Etiyopya, Hırvatistan, Belarus, Romanya, İran, Kenya, Azerbaycan gibi ülkeler de yer alıyor.

5 madalyamızın 2’si atletizmden, 2 si tekvandodan 1’i ise ata sporumuz güreşten. En iddialı olduğumuz güreş ve halterden sadece 1 bronz madalya alabildik. Dünya şampiyonu sporcularımız ya ilk turda elendiler ya da elendikleri sporcular finale çıkınca repesaj müsabakalarında havlu attılar. Güreşte 2, tekvandoda 1 bronz madalya müsabakasını kaybettik. Takım sporunda voleybolda direndik ama turu geçemedik, basketbolda ise son topla yarı finali kaybettik. Masa tenisi ve atletizmde yarışan devşirme sporcularımız ile de maalesef madalya alamadık. Boksta yarı final göremedik, yüzmede yine hüsrana uğradık.  Sonuç olarak 114 sporcuyla rekor katılımla gittiğimiz oyunlardan sadece 2 altın ve toplamda 5 madalya ile döndük. Tüm sporcularımızı ve ilgili tüm federasyonlarımızı tebrik ederiz.

Kaçırılan Vekil

CHP Tunceli Milletvekili terör örgütü PKK tarafından kaçırıldı. Hepimiz üzüldük, Türkiye Cumhuriyeti milletvekili nasıl olur da kaçırılır diye. Hatta güvenlik zafiyetinden bahsettik, ama serbest bırakılan milletvekilinin ilk demeçlerinde sanki 2 günlüğüne yaylaya temiz hava almaya çıkıp arkadaşlarını ziyaret eder gibi bir açıklama yapmasını kaçırma olayıyla bağdaştıramadık. Acaba gerçekten kaçırılmış mıydı? Hala Kılıçdaroğlu ile görüşmemiş olması da ayrı bir muamma. Bu sorular daha gündemi meşgul edecek gibi..

Süper Lig

1 ay geç başlayan, sonra süper final diye 6 hafta daha uzatılan ve şike davasıyla çalkalanan geçen sezonun ardından bugün yeni sezon başlıyor. Hayatın her alanında olduğu gibi burada da temennimiz sporun temiz olması, centilmenliğin ve alın teriyle hakedenin kazanması, kazananın herkes tarafından alkışlanması ve tabiki Galatasaray’ın tekrar şampiyon olması : )

Suriye ve Ortadoğu

Mübarek Ramazan ayında bir gün olsun silahlar susmadı, kan dökülmeye devam etti. Kardeş kardeşi katletti. Neden? Bu durumdan kim karlı çıkacak? Sonuç ne olursa olsun insan hayatından önemli mi? 20.000 insanın üzerinde insan öldü bugüne kadar? Suriye’deki durumun Türkiye-Irak-Suriye-İran-İsrail ekseninde etkisi ne olacak? 1900’lü yılların başındaki Ermeni-Kürt haritaları tekrar ortaya çıkmaya başladı. Bahçeli’nin Irak’tan vize alamaması bence devlet sorunu ve dış işlerinin pozisyonu burada çok önemli. Bence Davutoğlu Bahçeli’nin vizesini de kendi alarak birlikte Kerkük’e gitmeli. Devlet duruşu sergilenmeli. Gelecek günler çok farklı stratejik hamlelere gebe.

Ramazan Bayramı

Birlik, beraberlik ve hoşgörü ayı Ramazan’a veda ediyoruz. Ramazanın bizden razı gitmesini ve bir sonraki Ramazana kavuşmayı diliyoruz Rabbimizden. Bugün son teravih namazı kılınıyor, son kez sahura kalkılıyor. Bu mübarek ve kutlu ayda orucunu tutan, zekat ve fitresini veren, açın halinden anlayan, yoksulun derdi ile hemhal olan Müslümanlar mükafatını alıyor. Bayramın hepimize hayırlar ve huzur getirmesini diliyorum. Akrabalarımızı ve kimsesizleri de ziyaret etmeyi ve onlarla bayramlaşmayı unutmayalım.

17 Ağustos 2012, İstanbul

This entry was posted in Güncel Konular and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s