PMP (Project Management Professional) Olma Süreci

PMP (Project Management Professional) Olma Süreci

Dün Project Management Institute’un PMP (Project Management Professional) sınavına girdim. 4 saat süren zorlu bir sınav sonucunda PMP olmaya hak kazandım. Bundan böyle proje yönetimi ile ilgili yazılarımdaki konuları, projelerdeki tecrübelerimi PMI metodolojileriyle birleştirerek aktaracağım.

Bu yazımda sizlerle PMP’lik sürecinde edindiği tecrübelerimi paylaşacağım:

Uluslararası alanda geçerli olan ve sektör ve ülke bağımsız birçok projede size proje yöneticiliği kapısını açan PMP sertifikasını almak aslında çok daha uzun zamandan beri aklımda olan bir konuydu. Ancak iş yoğunluğumdan ötürü bu konuda bir türlü bir adım atamamıştım. Geçen Haziran ayında OBSS’in verdiği 5 günlük bir eğitime katılarak sınava girmeye karar verdim.

Sınava girmek için minimum 4.500 saat proje yönetim tecrübesi ve en az 35 saatlik proje yönetimi eğitim alınması gerekiyor. Bunun için de PMI web sitesinden başvuru yapıyorsunuz. Ben sınava başvururken Amerika’daki iş tecrübem dahil geçmişte çalıştığım bütün proje yönetim tecrübelerimin yer aldığı pozisyonları yazdım, aldığım tüm proje yönetim eğitimlerine dair bilgileri girdim. Sınav başvuru formunu doldurup ücretini ödedikten sonra sınav tarihi alacağınız esnada bir anda audit sürecine yakalanabiliyorsunuz. Başvuruda, beyan esas olup rastgele olarak başvuranların verdikleri bilgilerin doğrulanması talep ediliyor, eğer benim gibi şanslı iseniz (!) bu durumda audit sürecine giriyorsunuz.

Düşünsenize Amerika’da çalıştığınız firmadan ve orada sizin proje yönetimi yaptığınızı doğrulayacak kişinin imzasına kadar beyan etmiş olduğunuz tüm bilgi ve belgeleri ispat etmek durumundasınız. Benim gibi geçmiş tüm proje yönetim tecrübelerinizin yazarsanız istenen evrakları toparlama süreci biraz maliyetli ve zahmetli oluyor. Size tavsiyem sadece asgari 4.500 saatlik proje yönetim tecrübesini ve 35 saatlik proje yönetim eğitiminizi beyan etmeniz yönünde olacaktır. Ayrıca şirkette rapor ettiğiniz kişi şirket genel müdürüyse bile sizinle paralel çalışmış olan ve audit sürecine düşmeniz durumunda ilgili belgeyi hemen imzalatabileceğiniz bir kişin ismini yazmanız süreci hızlandıracaktır. Audit sürecinde proje yönetim tecrübesinin ispatı olan evraklar imzalı ve kapalı zarfta size teslim edilmek durumunda ve siz de diğer gerekli evraklarla (35 saatlik proje yönetim eğitiminizin ispatı sertifikalar, diplomalar) birlikte tüm belgeleri PMI’a yolluyorsunuz. Aradan 1 hafta geçtikten sonra audit sürecini başarıyla geçmeniz durumunda sınav tarihi alabiliyorsunuz.

Ben de audit sürecini başarıyla geçtikten sonra sınava hazırlanmayı düşündüm ancak aradan geçen süreçte işlerimin yoğunluğundan ötürü bu yönde ciddi bir hazırlığım maalesef olamadı. PM-BOK’u bir kez bile okuyamadım, sadece Rita’nın kitabındaki konuları sınavdan bir hafta önce hızlıca gözden geçirme ve 1 deneme sınavı yapma şansım oldu.

Sınavda 200 soru için verilen 4 saatin tamamını kullanacağımı düşünmedim ancak soruların kafa karıştırıcı olması ve PMI metodolojisine göre cevap vermek gerekliliği her bir soruya daha fazla zaman ayırmama sebep oldu ve sınavı 33 saniye kala bitirdim : )

Bazı sorularda çevirideki anlam farklılıkları ve terminolojiden dolayı kafanızı karıştırıyor olsa da, ekranın ikiye bölünmesinde dolayı bazı uzun sorularda şıkların tamamını aynı anda göremiyor olsanız da, İngilizce seviyeniz çok da iyi olsa ilave Türkçe dil seçeneğinin de ekranda olmasını öneririm. Bazı sorularda hızlı hareket etmeme yardımcı oldu.

Sorular, risk yönetimi, satın alma yönetimi, kalite yönetimi, Project Charter (proje başlatma belgesi) ve stakeholder (paydaş) yönetimi ve katılımı ağırlıklıydı. Formül ezberi gerektiren soru sayısı çok değildi ancak özellikle kalite ve iletişim yönetiminde belli terimleri bilmenizi gerektiren soru oldukça fazlaydı.

Sonuç olarak projelerde edindiğim tecrübelerimle ve 1 haftalık Rita kitabında okuduklarım ve çözdüğüm sorularla sınavı geçme başarısını gösterdim. Size önerim, PMI metodolojisini iyi kavramanız, terimleri iyi bilmeniz, süreçlerdeki input ve outputları doğru tahlil etmeniz ve oldukça fazla sayıda soru çözmeniz yönünde olacaktır. Tecrübe ve sıkı bir hazırlık sizi de PMP yapmaya yetecektir.

PMP olma veya proje yönetimi konusunda sormak ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir husus olursa benimle doğrudan da iletişime geçebilirsiniz.

Selamlar.

14 Ekim 2012, İstanbul

 

This entry was posted in İş Dünyası and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

13 Responses to PMP (Project Management Professional) Olma Süreci

 1. Mustafa Yücel says:

  Tebrikler Levent Bey. PMP olarak tavsiyelerinizi dikkate alacağım.
  Müsait bir zamanda sınava girmeyi bende düşünüyorum.

 2. Osman AKBAŞ says:

  Merhabalar;

  Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde tezli yüksek lisans yaptım. Tez çalışmlarım 1 yıl sürdü. Sonuçta bir projede çalıştık. Bu çalışmaları 4500 saat projede çalışma maddesine dahil edebilir miyim? Eğer edebilirsem hesaplamasını nasıl yapabilirim? Yardımcı olabilir misiniz?

  • leventsumer says:

   Merhaba,
   Çalışmanızı 4500 saate dahil edebilirsiniz. Hesap tamamen kişiye bağlı, çünkü audite düşmeniz haricinde beyan esastır ve bu beyanın doğru olduğunu kabul ediyor PMI. Ancak benim önerim hesabınızı yaparken eğer full-time zaman ayırdıysanız (haftada 40 saat) bunu 1 yıl için 2000 saat olarak, part-time zaman ayırdıysanız 1000 saat olarak hesaplayabileceğiniz yönünde.
   Başarılar dilerim.

 3. Osman AKBAŞ says:

  Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim başka bir soru da eğer audite düşersek projelerde çalıştığımızı nasıl ispatlıyoruz?

  • leventsumer says:

   Audit süreci başvuru sürecinde ne beyan ettiyseniz onun ispatını içeriyor. Başvuru formunda kiminle çalıştığınızın bilgilerini veriyorsunuz, audit sürecinde ilgili kişiden bir belge alıp PMI Amerika’ya yolluyorsunuz.

 4. Osman AKBAŞ says:

  Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 5. Yusuf Yamantürk says:

  Merhaba Levent Bey,
  Ben de sizin gibi audit’e düşen şanslı(!) kullardanım:) Sorum belgeleri en güvenli hangi yolla iletebiliriz? Kafamda UPS var ama başka bir yol biliyorsanız bilmek isterim.
  Saygılar

  • leventsumer says:

   Merhaba Yusuf Bey,
   Hayırlısı olsun : ) Beyan ettiğiniz firma ve yöneticilere ulaşma şansınız kolaysa hızlıca halledersiniz. Ben Chicago’dan belge talep edip tekrar Amerika’ya yollamıştım. UPS uygundur, Yurtiçi Kargo da amerikaya yolluyordu, o daha ekonomik olabilir.
   Şimdiden başarılar dilerim.
   Selamlar.

 6. Ahat Kasay says:

  Merhaba Levent Bey,

  Sınava başvuru şartlarından biri olan 35 saatlik eğitim için yüksek lisans veya lisans eğitim döneminde almış olduğumuz Project Management dersinin yeterli olma ihtimali var mıdır?

  Teşekkürler…

  • leventsumer says:

   Merhaba Ahat Bey,
   Üniversitede aldığınız eğitimin içerik olarak PMI metodolojisine uygun olması ve 35 saati doldurması durumunda kabul edilebilir. Asıl önemli olan bir audit sürecine düştüğünüzde bunu ispat etmenizin gerekliliği. Bu da transkript ve üniversiteden ders içeriğini de içeren bir yazı ile ispat edilebilir sanırım.
   Ben, önümüzdeki ay proje yönetimi ve PMP eğitimi vereceğim, eğer eğitimi almak isterseniz iletişimde olalım.
   Başarılar.

 7. GOZDE says:

  Merhabalar;

  Bende 60 saatlik egitim aldım. Sınava basvurumu gerceklestirecegim. yaklasık 10000 kusur saatlik proje tecrubem var fakat ben 5000 kusur saat civarında 3 projemi beyan etmeyi dusundum fakat proje acıklama icerik kısmında korkuyorum acıkcası. Denetime dusmeme sebep olmaması icin ozellikle neye dikkat etmeliyim sizce? 550 karaktere de sıgabildigi kadar acıklama yapılabiliyor maalesef.

  • leventsumer says:

   Merhaba, denetime düşmek tamamen gelişigüzel bir seçim, verdiğiniz bilgilerle ilgili değil. Ancak denetimi hızla tamamlamak için verdiğiniz bilgileri doğrulayıcı belgeleri kolay temin edebilecek şekilde bildirim yapmakta fayda var. Başarılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s