İnşaat Proje Yönetiminde Son Trend: Build&Design

İnşaat Proje Yönetiminde Son Trend: Build & Design!

Zamanın su gibi aktığı ve her anın çok kıymetli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Aslında geçmiş dönemlerde de zaman kıymetliydi ancak şu anda bir taraftan teknolojik gelişmelerle herşeyi daha çabuk hallederken diğer taraftan her nedense yaşamımız daha kısa sürüyor. Bu sebepten olsa gerek zamanla yarışır bir vaziyette insanoğlu. Çoğu zaman, zamanın bize yetmediğinden yakınıyoruz. Yapacak o kadar çok şey var ama bir türlü zaman bulup yapamıyoruz diyoruz. Aslında bütün sorun zamanı doğru ve verimli yönetememekten kaynaklanıyor. İnsanın yemeğe, uyumaya, çalışmaya, ibadet etmeye, eğlenmeye, kısaca yapmak istediği herşeyi yapmaya vakti var aslında. Asıl mesele bunları nasıl bir öncelik sırası içerisinde ve nasıl yönettiğimizde.

Konu inşaat sektörüne gelince zamana karşı yarış daha da kızışıyor. Aslında bir proje geliştirirken inşaat öncesi aşamada konsept projenin geliştirilmesinden sonra uygulama projelerinin hazırlanması için yeteri derecede vakit var. Yatırım kararının verildiği andan imalat başlangıcına kadar geçen süreçte piyasa analizleri yapılır ve proje müelliflerinden beklentiler belirlenir. Projenin kapsamı, segmenti, bütçesi ve tabiki hedef karlılık belirlenir. Bu esnada planlamalar yapılırken uygulama projelerinin de son hızla hazırlanması ve inşaat uygulama aşaması başladığında projelerin hazır olması sağlanır. Ancak maalesef zamanın verimli kullanılamaması sebebiyle bu süre boşa geçirilir. Hele bir de ruhsat almak için beklenen süreler de projelerin hazırlanması için iyi bir fırsata dönüştürülememişse artık zaman kaybedilmiştir ve inşaat uygulama aşaması geldiğinde herkes bir panikle işe başlamak ister. Henüz bütçe belli değildir, iş programı yapılmamıştır ancak projenin bitmesi gereken tarih bellidir! Hele bir de işin devamı sırasında ciddi proje revizyonlarının yapılması kaçınılmaz ise design-bid-build metodu sizin için tarihin tozlu raflarında yerini almak durumundadır..

İşte bu soruna bir çare olsun diye literatüre design&build adı altında bir proje teslim metodu girmiştir. Amaç tasarım ile inşaatı bir eşgüdüm içerisinde (ancak yine de tasarımın birkaç aşama önden gitmesi koşuluyla) koordineli bir biçimde ve zamandan tasarruf sağlayacak şekilde yürütülmesidir. Design ekibi şantiyededir ve uygulama ekibiyle yanyana omuz omuzadır. Sahadaki detaylar anında ve yerinde çözülerek işin devamlılığı sağlanmaktadır. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Peki ya henüz hiçbir proje hazır olmadan bütçe hazırlayıp ihaleye çıkmak zorunda kalıyorsanız? Hatta ve hatta işi projeler belli bir olgunluğa erişmeden başlatmak zorunda kalıyorsanız? İşte o zaman siz de literatüre yeni bir proje teslim şekli daha katmışsınız demektir: Build&design!

İşler acildir, her zaman. Ve artık bunun için projelerin hazırlanması beklenemez. Bir an önce başlamak zorundasınızdır. Peki yararları nedir bu build&design’ın!

–          Projeler belli olmadığından metrajlar eksik ve hatalıdır,

–          Metrajlar hatalı olduğundan bütçe sapmaktadır,

–          Projeler yeni yeni üretildiğinden revizyona müsaade edilmektedir ve iş programı bu sebeple hazırlanamamakta veya hazırlanan programlar sapmaktadır,

–          Taşeronlar ihalede verdikleri teklife sadık kalamamakta projeleri olmadığından durmak zorunda kalmakta, direk ve endirek giderleri artmakta ve fiyat farkı istemektedir,

–          Kaba inşaatı hızla giden bir projenin cephesi ve ince işleri için aylarca beklenmektedir.

–          Velhasılı kelam, işin daha erken bitmesi için projeler hazır olmadan başlatılan inşaat, daha geç ve bütçesini aşarak, kalite anlamında birçok yap-bozdan ötürü beklenenin altında kalarak tamamlanmaktadır.

Maalesef bu yöntem, son zamanlarda Türk inşaat piyasasında oldukça yaygın ve kabul gören bir metot olup birçok projenin vaktinde ve bütçesinde tamamlanmasına mani olmaktadır.

Siz siz olun, projelerinizi yönetirken uygulama projelerinizin hazır, teknik şartnamelerinizin ve birim fiyat tariflerinizi tanımlı, mahal ve malzeme listelerinizin hazırlanmış, marka listelerinizin, keşif özetlerinizin ve metrajlarınızın, dolayısıyla bütçenizin belirlenmiş, iş programınızın doğru olarak planlanmış olmasına dikkat edin..

Projelerinizi bütçesi içerisinde ve zamanında bitirebilmeniz dileğiyle.

06 Kasım 2012, İstanbul

Advertisements
This entry was posted in İş Dünyası and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to İnşaat Proje Yönetiminde Son Trend: Build&Design

  1. Gocov says:

    Umarim son satirdaki temennileriniz tum projeler icin gercek olur.
    Fakat bunun icin parasi olanin degilde mühendislerin (teknik insanlarin) patron oldugu bir insaat sektoru lazim..
    Fatih Ece

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s