Galatasaray

Galatasaray

Yazılarımı takip eden bazı arkadaşlarım, mesleki ve fikri yazılarımın yanında arada bir spor konusunda da yazılar yazmamı istedi benden. İyi bir Galatasaray taraftarı olduğumu bilen bir arkadaşım da son transferleriyle birlikte Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligindeki şansından ve oyun tertibinden bahsetmemi istedi. Ben de kıramayıp kritik Schalke maçı öncesi ve dünkü Gençlerbirliği mağlubiyeti sonrası G.Saray ile ilgili bir yazı kaleme alayım dedim.

Öncelikle düne dair görüşlerimi aktarayım.

4-5-1 dizilişi ile Burak’ın tek forvet olduğu oyun anlayışında Sneijder’in Emre ve Hamit ile daha etkin bir oyun ortaya çıkarmasını bekliyordum. Her ne kadar Sneijder çok etkili olarak kullanılamadıysa da ilk yarı Eboue’nin etkili oyunuyla girilen pozisyonlar gole çevrilse bugün gazeteler belki Schalke maçı öncesi harika oynayıp farklı bir skorla moral bulan Galatasaray’dan bahsedecekti. Ancak ilk yarıda gol olmaması ve ikinci yarıda Gençlerbirliği’nin daha dirençli bir futbol ortaya koyması oyunun gidişatını etkiledi.

Yapılan değişikliklerle önce 4-4-2’ye dönen ardından da 4-3-3 sistemiyle gol arayan G.Saray, Burak’ta ısrarcı olmayıp orta sahayı boşaltmamalıydı. Bu sistemde Umut forvet oyuncusundan çok sağ açık olarak oynamak durumunda kaldı ve tüm toplar Drogba oyunda olmasına rağmen uzun paslarla tekrar Burak’a atıldı. Gününde olmayan Burak ise gol atamadıkça gerildi.

G.birliği’nin golünde temas olsa da Eboue’nin böyle bir yerde kendini kolayca yere bırakmaması gerekirdi. Golün etkisinde kalan hakem ise olmayacak bir penaltı kararına imza atarak büyük bir hata yaptı. Gökhan Zan’ın ise 3 haftadır “görevini yerine getiren adam” olarak o dakikada daha sorumlu davranması gerekirdi.

Frikik ve penaltı pozisyonları dahil her duran topun arkasına Drogba’nın geçmesine Fatih Hoca’nın el koyması gerekiyor. Drogba bir dünya yıldızı olabilir ancak takım içi dengelere ve kurallara göre hareket edilmeli. Bu takımın penaltıcısı Selçuk ise herkes buna saygı göstermeli. Frikikler konusunda Selçuk’la birlikte çoğu zaman Sneijder ve yerine göre Hamit de topun arkasına geçmeli.

Zemine artık diyecek bir söz bulamıyorum. Galatasaray yönetiminin acil olarak zemini yenilemesi ve Şampiyonlar Ligi’nde oynayan bir takım olarak bu konuyu nihayetlendirmesi gerekiyor. TT Arena’nın dışında otopark sorunu büyük, yollar hala yapılmadı, 52.000 kişi sadece tek bir kapıdan (metroya giden yoldan) tahliye ediliyor. Metro’nun otoparkı nihayet ışıklandırılmış olsa da  çıkışlarda saatlere varan bekleyişler sürüyor. İnsan maça gittiğine, gideceğine bin pişman oluyor.

Gelelim Schalke maçına.

Oyun anlayışı 4-5-1 olmalı. Burak’la başlansa bile (ki Drogba ile başlamak daha doğru gibi geliyor bana) oyunun gidişatına göre bu takımda tek pasla kaleye giden Amrabat, Sneijder ve Drogba beraber oynamalı. Kaleyi gören her yerden şut atılmalı. Riera sol bekteyse önünde mutlaka rakibi bozan ve pres yapan hızlı oyuncu olarak Amrabat oynamalı. Aksi takdirde Farfan burada ilk maçta olduğu gibi bizi oldukça zorlayacaktır. Orta sahada Sneijder daha etkin kullanılmalı. Uzun şişirme toplar yerine dikine tek pasla (yana ve geriye yapılarak maçın sonunda 450 pas yapacağına dikine 250 pasla da maçı kazanabilirsiniz) kaleye gidilmeli. Hakemle asla diyaloğa girilmemeli ve hücumda Hamit ve oynayacaksa Melo (Yekta’nın oynamasını tercih ederim) mümkün oldukça dikkatli oynayıp top kaptırmamalı. Çünkü ilk maçta da kaptırılan top kalemize golü getirmişti.

Deplasmanlarda daha rahat oynayan ve Şampiyonlar Ligi tecrübesi fazla olan Galatasaray’ın kadrosuyla, oyun anlayışıyla Schalke’yi elemesi sürpriz olmayacaktır. Ben şansları rakip sahada oynamamıza rağmen eşit görüyorum.

 

 

This entry was posted in Güncel Konular and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s