Bu Gençler Başka, Peki Ya O Gençler?

Bu Gençler Başka, Peki Ya O Gençler?

Çok değil bundan 16 yıl önceydi, benim 17 yaşında üniversite sınavına hazırlandığım dönemdi.

Tankların Ankara’da yürütüldüğü dönemdi.

Başörtülü öğrencilerin ikna odalarında psikolojik buhrana sürüklendiği dönemdi.

Kimilerinin üniversitede okumakla inancı arasında sıkıştığı bir dönemdi.

Meclise başörtüsüyle giren bayan milletvekilinin dönemin başbakanı ve “çağdaş” bayan vekilleri tarafından kovulup ceplerinden çıkan kağıttan okunarak hadlerinin bildirilmesi gerektiği bir dönemdi.

Ekonominin ve halkın refah seviyesinin dip, faizlerin ve enflasyonun tavan yaptığı dönemdi.

Bazı markaların “yeşil kategorilendirildikleri” için, bazı insanların sadece namaz kıldıkları için fişlendiği bir dönemdi..

O günün “kendini bastırılmış hisseden ve özgürlük isteyen gençleri” şimdikilerden zeka ve cesaret açısından, ufuk genişliği ve perspektif derinliği açısından farklı mıydı?

Hayır..

Gözyaşıyla başörtüme dokunmayın, ben bunu inancım gereği takıyorum diyen 17 yaşındaki kız Taksim’de masum bir eylem yapsaydı “yobaz, gerici, cahil, laiklik karşıtı” diye yaftalanmaz mıydı?

Bırakın yaftalanmayı gezi parkı ona “kamusal alan” olur girişi yasaklanırdı..

Peki bugün eleştirilen basın ne yapardı? Ya da ne yaptı?

Bu gençleri destekleyen yazarlarımız ne yazardı? Ya da ne yazdı?

Peki o günden bu güne ne değişti?

Haklar eşitlenmeye başladı, ekonomik gelişmişlik arttı, dış borçlar ödendi kalkınma hamlesi yapıldı, en büyük 16 ekonomi arasına girildi, insanların ideolojileri değil beyinleri önem kazanmaya başladı..

Hatalar da yapılmadı değil. Üslup, yaklaşım, icraatların halkla bütünleştik olması konusunda hatalar, ihmaller..

Marjinal ve bölücü, şiddet yanlısı olanlar, içerde ve dışardaki yandaşları ve destekçileriyle bu ülkeyi bölmekte olan ancak sayıları çok az olan gençler (!)i ayrı turarsak şimdiki masum ve akıllı
gençler ne için meydanda?

Parka avm veya rezidans işlevli bir bina yapılmasın diye mi?

Dünyada birçok gelişmiş ülkede benzerleri olan alkol yasasını engellemek için mi?

Kürtajları ilgili kısıtlamalara, üç çocuk dayatmasına (!), başkanlık sistemine, terörün bitmesi için yürütülen riskli yaklaşıma, dış politikamıza karşı oldukları için mi?

Başbakanın üslubuna karşı oldukları için mi?

Belki hepsi için, belki bir kısmı için belki de daha fazlası için…

Kendilerini apolitik olarak tanımlayan ancak Bilgi Üniversitesi anketine göre kendini %92 AKP seçmeni olmayan ve % 75 muhafazakar olmayan olarak nitelendiren bu yeni dönem(!) gençlerimizin 16 yıl öncesindekilerden farkı ne?

Belki de o zaman o gençlerin sahip olmadıkları hakka, sosyal medya üzerinden örgütlenmeye ve haklarını daha iyi ifade edebilecek teknolojiye sahipler..Yeterli olmazsa da belki o dönemin sahip olmadığı özgürlükçü ortama sahipler.

Peki nasıl? Bir düşünün…

16 yıl önceki gençleri azımsamayalım, belki de onların mağduriyeti sayesinde, bu mağduriyeti tüm zorluklara rağmen giderenler sayesinde bugünün gençleri daha mağdur olmadan (!) eylem yapma hakkına sahipler..

Eleştirelim, ama yiğidin hakkını yiğide vermek de bir erdemdir, unutmayalım..

09 Haziran 2013/ Bursa

This entry was posted in Güncel Konular and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Bu Gençler Başka, Peki Ya O Gençler?

 1. Engin says:

  Levent’cim yazında katılmadığım noktalar var. 16 yıl önce gençler ikna odalarına alındı bu bir baskıydı ama kimsenin sokta başörtüsü başından çekilmedi, hiç bir tesettürlü kız yerlerde sürüklenerek tekmelenmedi. Oruç tuttuğu için hiç kimse şiddet görmedi. Kimsenin camiye gidişi engellenmedi ki o dönemde Ramazan aylarını dolu dolu yaşayan, her gün camiye giden bir gençtim. Bütün çocukluğum ve gençliğim muhafazakar çevrelerde geçti, ilk okul ve orta okul yıllarımın yaz aylarını Kuran kurslarında geçirmiş insanım.

  İnançlı insanlara Anadolu’da baskı yapıldığına hiç ama hiç şahit olmadım. Ama Ramazan aylarında ağzında sakız ya da sigara olan insanların tekme tokat dövüldüklerine, kimlerin oruç tutmadığının çeteresinin tutulduğu (malesef ben de o çetereyi tutan arkadaşlarıma itiraz etmediğim, sessiz kaldığım için bugün hala bundan utanç duyuyorum), Nur cemaatinden olmanın erdem sayıldığı (ben de yakın sayılırdım, çevremde cemaatten çok insan vardı), ülkücü olmanın gurur duyulan bir şey olduğunu görerek büyüdüm. Annem başını Ramazan aylarında bağlardı ve ben arkadaşlarımın ki gibi türbanlı olmadığı için utanırdım. Çünkü başı açık kadına kötü gözle bakılırdı. Evet belki bağdat caddesinde yad a etilerde tesettürlü insanla zamanında küçümseme ile bakılmış olabilir ama koskoca anadoluda böyle birşey asla olmadı. Ama tersi örnekler o kadar çok ki. Anadoluda üniversitelerde oruç tutmayan öğrencilerin evlerinin basıldığı oldu, kampüs içinde Erzurumda satırla kovalanan öğrenciler oldu, Ankara Atatürk öürenci yurdunda Cumhuriyet gazetesi okuduğu için (çöp tenekesinde bularak anlıyorlar) bayıltılana kadar dövülen arkadaşlarım oldu ve bu benim de yavaş yavaş uyanmama neden oldu. En son direniş olaylarında polisin ve milislerin genç kızlara vahşice saldırılarına bakıyorum ve içim sızlıyor. Bir zamanlar benim de içerisinde olduğum dindar kesimlerin tepkileri tamamen haksız değil ancak yaptıkları mağduriyet edebiyatı çok ama çok ağır. Başörtüsü yüzünden engellenen öğrenciler bu ülkenin bit demokrasi ayıbı idi ama kısa etek giydiği için bacaklarına kezzap atılmasından, ramazanda oruç tutmadığı için insanların linç edilircesine dövülmesi ikna odalarının yanında biraz ağır kaçmıyor mu?

  • leventsumer says:

   Engin, üzülerek belirtmeliyim ki bu yazımın da ana teması tam anlaşılmamış.
   Yazımda eleştirdiğim husus bu eylem yapan gençlerin olağanüstü iyi ve apolitik gösterilmesi. Yok öyle bir şey. Ahmet Hakan’ın yazısını okursan neyi eleştirdiğimi anlarsın.
   Mağdur olan eski gençlere bu tolerans gösterilmedi. Onlar da çok masum ve günahsızdı. Hatta karalandı bu insanlar. Komplolarla aşağılandılar.
   Her dönemde iyi ve kötü, haklı ve haksız, mağdur ve zalim tezatları var. Gençleri istismar edenler var.
   Senin yaşadığın mahallelerde yaşananları bilemem ama 16 yıl öncesindeki gençlerimiz de şimdikiler kadar bence daha da fazla masum, mağdur ve akıllıydı. Bir de bu açıdan bakılsın istedim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s