Türkiye’de Gayrimenkul Sektörünün Dünü, Bugünü, Yarını Basın Bülteni

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörünün Dünü, Bugünü,
Yarını Basın Bülteni

Uluslararası Proje Yönetimi Enstitüsü (UPYE) ile Özyeğin Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (ÖZÜM) düzenlediği “Türkiye’de Gayrimenkul Sektörünün Dünü, Bugünü, Yarını” adlı seminer, 25 Ocak Cumartesi günü Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmalarını yapan UPYE Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Sait Culfik ve ÖZÜM Başkanı Emrah Mazıcı, Türkiye’de gelişmekte olan gayrimenkul sektörünün önemine ve etkinliğin sektöre sağlayacağı katkıya değindiler.

Seminerin ilk oturumu olan “Kentsel Dönüşümle Geleceğin Binalarının İnşası”, Rönesans Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Işıl Dinçer’in başkanlığında gerçekleştirildi. Bu oturumda, AEH Anadolu Gayrimenkul Proje Geliştirme Müdürü Batuhan Tarkan, Proplan Proje Yönetim firması İş Geliştirme Direktörü Erkan Özber ve Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Fatih Özorhon, özellikle Fikirtepe, Sulukule ve Sütlüce’deki yaşanan kentsel dönüşüm tecrübelerine değinerek konu ile ilgili olarak fikirlerini paylaştılar. Ayrıca konuşmacılar kentlerdeki dönüşüm ve yapılaşmada yapılan uygulamalara değinerek ve mimaride ve fonksiyonda kent kimliğinin korunması gerektiğinin altını çizdiler.

“Geçmişten Geleceğe AVM Tasarımları” adlı ikinci oturumda dinleyiciler Ömerler Mimarlık Kurucu Ortağı Ömer Somer’den Türkiye’nin, HPP International Türkiye Direktörü Nurgül Ece’den de dünyanın farklı ülkelerinin önde gelen AVM tasarımlarından örnekler görme şansı buldular. Torunlar GYO Proje Geliştirme Müdürü İdil Gençaydın’ın ufuk açan ve konuşmacıları oldukça terleten soruları ile derinleşen oturum, dinleyicilerin de yorum ve sorularıyla geniş ses getirdi. AVM yatırımlarındaki doygunluk, mevcut AVM’lerin 20 yıl sonraki durumları, dönüşüm potansiyelleri ve AVM’lerin fonksiyon ve formları arasındaki ilişki bu oturumun konuşulan diğer önemli başlıklarıydı.

Seminerin ikinci yarısının ilk oturumu olan “Gayrimenkul Sektöründe Yeni Trendler ve Girişim Fırsatları”, Torunlar GYO Planlama Müdürü Levent Sümer, VESRAM Kurucu Ortağı Hakan Eren, EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ve BBMRED Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Yetki’nin konuşmacı olarak katıldığı oturumu Özyeğin Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Emrah Mazıcı yönetti. Oturum sırasında ağırlıklı olarak son 10 yıldır gelişen gayrimenkul sektörünün gelişiminin altında yatan sebepler, siyasi ve ekonomik gelişmelerin olası etkileri, KDV artışı,  mütekabiliyet yasasının sonuçları, yabancı yatırımcıların beklentileri ve Türkiye’deki mevcut yasaların ile şirket yönetim anlayışının yabancı yatırımcılar üzerindeki algısı, yatırımların Anadolu’ya kaydırılması için devlet teşviklerinin ve alternatif finansman modellerinin geliştirilmesi gibi konular detaylarıyla birlikte ele alındı.

“Gayrimenkul Sektöründe Kariyer Fırsatları”, günün ilgi çeken bir diğer oturumuydu. Smart Solutions İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlık Kurucu Ortağı Cem Kafadar başkanlığında, yine aynı firmadan ortağı Dr. Duysal Aşkun Çelik, sponsorlardan Entegre Proje Yönetim firması Genel Müdürü Kemal Okumuş ve Prokon Proje Müdürü İlhami Akkum, sektörün insan kaynakları açısından geleceğini ele aldı. Özellikle linkedin gibi sosyal ağların iş bulma konusunda kariyer sitelerinin önüne geçeceği, mimarlıkta AutoCAD bilmenin yeterli olmayacağı Revit, BIM gibi programları bilenlerin ön planda olacağının altı çizildi. İş görüşmelerinde yapılan hatalar ve kariyer hedefleri hem mühendislik hem de psikolojik çerçeveden ele alındı. Cem Kafadar’ın twitter üzerinden soru alıp cevaplaması, sosyal medyanın önemini bir kez daha işaret etti.

Günün son oturumunda, “Gayrimenkul’de Yeşil Tasarım” konusu ele alındı. Oturum başkanı Rönesans Gayrimenkul Proje Müdürü Tuğçağ Arda Çotuk’un yeşil tasarımda hangi süreçlerde daha çok dikkat edilmesi gerektiğini ve yeşil tasarım kriterlerini anlattığı, aynı zamanda Türkiye’nin ilk platinyum LEED sertifikası alacak olan ofis projesini anlatan sunumunun ardından, İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyesi Doç Dr. Funda Yirmibeşoğlu’nun Almanya, Suudi Arabistan ve İngiltere’deki yeşil tasarım şehirlerden verdiği örnekleri içeren sunumunu yaptı. Bu iki sunumun ardından Avcı Architects kurucusu ve aynı zamanda Çedbik Başkan Yardımcısı olan Selçuk Avcı, ortağı Burak Ünder ile birlikte Suudi Arabistan’da Mekke’de kralın istediği Kabe genişletme projesi için hazırladıkları yeşil tasarım projelerini, aynı zamanda Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Ankara’daki Genel Merkez Binası’nda uygulanan ve platinyum LEED adayı projelerini yaptıkları sunum ile anlattılar. Sonuna kadar ilgiyle izlenen sunum katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Konuşmacılara hatıra ve teşekkür amaçlı plaketlerin verilmesiyle son bulan UPYE ve ÖZÜM’ün ortaklaşa düzenledikleri bu etkinliği, başarılı performansıyla İnşaat Mühendisi Biröz Biricik sundu ve yeni etkinliklerde birlikte olunması temennisiyle program son buldu.

Etkinliğin haberine aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/Haberler/mimaride-ve-fonksiyonda-kent-kimligi-korunmali-_116704.html

06.02.2014 – İstanbul

This entry was posted in Eğitim ve Konferanslar, İş Dünyası and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s