İnşaat Sektöründe Proje Geliştirme ve Yatırım Yönetimi Dersi

İnşaat Sektöründe Proje Geliştirme ve Yatırım Yönetimi Dersi

Geçen dönem Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programında Prof. Haluk Çeçen’in davetiyle “İnşaat Sektöründe Proje Geliştirme ve Yatırım Yönetimi” dersini verme fırsatım oldu.

Başından sonuna kadar dolu dolu ve bir o kadar da keyifli geçen dersimizde öğrencilerimize akademik dünya ile iş dünyası arasında bir köprü görevi görecek faydalı bilgiler aktarmaya çalıştım.

Ağırlıklı olarak inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü öğrencilerinin yer aldığı ancak çevre ve elektrik mühendisliği gibi diğer bilim dallarından da öğrencilerin bulunduğu dersimizde mühendisliğin ve mimarlığın sadece hesap veya çizim yapmak olmadığını, aslında daha geniş bir perspektiften bakarak birçok disiplinin birarada düşünülüp değerlendirilmesi gerektiğini anlatmaya gayret ettim.

Herşeyin hayal ederek başladığını, gayrimenkul geliştirmenin de ilk aşamasının hayal etmek olduğunu, bu hayalin gerçeğe dönüşmesi için doğru bir arsa seçmenin gerekliliğini, arsanın seçim aşamasında zemin özellikleri, depremsellik, hakim rüzgarın yönü, güneş ışınlarının geliş açısı gibi mimari ve mühendis bakış açısı ile arsanın gelişim aksının üzerinde olması, pazarlanabilme özellikleri, arz-talep dengesini gözetmesi gibi ticari bakış açısını entegre etmeye çalıştım. Ekonomik fizibilite kadar yasal süreçlerin önemine, teknik olarak doğruluk ve işlevsellik ile estetik ve ticari olarak karlı tasarımların optimizasyonuna, inşaat yapım aşamasında kaliteden zamana, bütçeden maliyet yönetimine, risk analizlerinden iletişim ve takım yönetimine, satın alma ve kapsam yönetimine kadar dikkat edilmesi gereken ana proje yönetim argümanlarına değindim. Stratejik planlamaya, satış ve pazarlama arasındaki farka, kiralama süreçlerine, uluslararası kontrat türlerine, yeşil tasarımlara, GYO’lara yönelik akılda kalıcı özet bilgilerle öğrencilerin sektöre olan ilgisini arttırıcı ufuk açıcı ve perspektif genişletici yaklaşımlarda bulundum. Tüm bunları yaparken bireysel çalışma kadar takım çalışmasına, derste dinlenilen kadar araştırmanın da eğitim için ciddi katkı sağlayacağı düşüncesini esas aldım.

Özet olarak proje geliştirmeyi ve yatırım yönetimini anlatırken aslında insanın kendi gelişimini merkeze alan bir anlayışla dersi işlemeye gayret gösterdim.

Dersi katkılarıyla keyifli ve faydalı hale getiren öğrencilerime, misafir konuşmacı olarak katkı sağlayan değerli sektör yöneticilerine ve final sunumlarında bizleri kırmayıp vakit ayıran değerli jüri üyelerine de bu yazı vasıtasıyla ayrıca teşekkür ediyorum.

05 Ocak 2015, İstanbul

This entry was posted in Eğitim ve Konferanslar, İş Dünyası and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s