SDÜ For Career’15

SDÜ For Career’15

Geçen hafta Pazartesi günü Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Kulübü’nün düzenlediği For Career’15 etkinliğindeydim. İnşaat Sektöründe Kurumsallaşma, İnsan Kaynakları ve Enerji temalarının işlendiği ve çevre üniversiteler dahil birçok genç üniversite öğrencisinin katıldığı etkinlikte sektöre ait tecrübelerimi ve tavsiyelerimi gelecek nesil mühendis ve mimar adaylarıyla paylaştım.

Bugüne kadar 103 ülkede 285 milyar dolar taahhüt işi üstlenen Türk müteahhitliğinin dünyadaki konumundan, ENR 250’de Çin’den sonra 42 firmayla ikinci sırada yer almasına rağmen dünya pazarında Türk firmalarının sadece %4’lük pay aldığından bahsettim. Yine bu tabloya paralel olarak son 10 yılda gelişen gayrimenkul piyasasına rağmen yabancı yatırımcının tercih ettiği şehirler sıralamasında İstanbul’un hala yer almadığı gerçeğini ve bunun altında yatan temel sebepleri paylaştım. Kurumsallaşmanın, uzun vadeli stratejik plan eksikliğinin, sürdürülebilirlikten yoksun bir bakış açısının Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün önündeki en temel sorunlar olduğunu, bu sorunları aşabilmenin temel yolunun insan kaynağına önem verilmesinin ve sistematik bir yapı kurmanın olduğun aktardım.

Geleceğin mühendislerine ve mimarlarına, iş ararken, yeni işe başlarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini ifade ettim. Sabır, dürüstlük, öz güven, iletişim, öz saygı, özdeğer, öz disiplin, öz iradenin yanında sürekli gelişimin altını çizdim. Sektöre ait bilgisayar programlarını öğrenenlerin, teknolojiyi yakından takip edenlerin ve birden fazla yabancı dil bilenlerin daha avantajlı olacağını ve mümkünse yurtdışı eğitim ve tecrübe için çaba sarfedilmesinin faydalı olacağını belirttim.

Rönesans Holding, Bayhanlar İnşaat, Akfen Holding, Dumankaya ve 1 İnşaat’ın  değerli yöneticilerinin de konuk olduğu bu etkinliğin özellikle Anadolu’da yapılması son derece sevindirici ve yenileri için cesaret verici.

Burada bir paragraf da SDÜ kampüsüne açmak istiyorum. Oldukça geniş alana kurulmuş modern bir görünüme sahip üniversite, bünyesinde 60.000 öğrenci barındırıyormuş. Birçok bölümün yer aldığı kampüsle ilgili tek eleştirim mimarisi ile ilgili. Binaları tek tip yapmak yerine farklı mimarilere ve tasarımlara yer verilseydi çok daha şık ve güzel olurdu. Ayrıca geniş bisiklet yolları ve spor alanlarının arttırılması da bir diğer önerim..

Bizleri son derece güzel bir şekilde ağırlayan, bu başarılı etkinliğin yapılmasında ciddi emek veren ve Engelliler Okulu projesiyle de büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atan SDÜ İnşaat Kulübü başkanı ve üyelerini de bu vesileyle tebrik ederim. Bundan sonra da nice başarılı etkinlikler yapacaklarına inanıyorum.

This entry was posted in Eğitim ve Konferanslar, İş Dünyası and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s