Kariyerinizde İz Bırakalım

Kariyerinizde İz Bırakalım

Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Kulübü öğrencileri bu sene de çok başarılı bir organizasyona imza attılar. “Kariyerinizde İz Bırakalım” sloganıyla gerçekleştirilen “İnşaat Zirvesi’16”da bu sene de konuşmacı olarak davetliydim.

Bir önceki seneden farklı olarak arkadaşlarım İTÜ ve IIT Mezunu Y. Mimar Arda Çotuk ve İTÜ ve İÜ mezunu İnşaat Mühendisi, Eczacı Biröz Biricik ile İstanbul’dan video konferans ile katılan İTÜ, Özyeğin ve Boğaziçi mezunu Rönesans Endüstriyel Tesisler Koordinatörü Emrah Mazıcı’yla birlikte güzel ve keyifli bir panel gerçekleştirdik.

Oturum başkanlığını yaptığım panelimizin ana teması “Proje Yönetimine Global Bakış ve Yurtdışında Eğitim ve Çalışma”ydı. Ben, gerek İTÜ, Boğaziçi ve Yıldız Teknikte gerekse Chicago’da IIT’de yaşadığım eğitim ve öğretim ile yurtiçinde ve yurtdışındaki iş tecrübelerimi proje yönetimi perspektifinde öğrencilere aktarmaya çalıştım. Emrah, Sakhalin adasında yaşadığı tecrübelerini, çalıştığı Türk ve yabancı firmaların arasındaki farkları, olumlu ve olumsuz yanları, Özyeğin, İTÜ ve Boğaziçi eğitim ekollerini, Arda, ABD ve Türkiye’de eğitim ve çalışma hayatının mukayesesini, mimar ve mühendis bakış açılarını dinleyicilere aktardı. Sıradışı bir kariyere sahip Biröz ise inşaat mühendisliğinden eczacılığa uzanan hikayesini ve ikisini nasıl kesiştirdiğini paylaştı.

Tüm anlatılanların özünde gençlere vermek istediğimiz mesajlar şunlardı:

  • Kendini bilmek
  • Özgüven için değer yargılarını savunmak ve öz saygı sahibi olmak.
  • Hedeflerini doğru koymak
  • Hedefe uygun plan yapmak
  • Planı disiplinli bir şekilde uygulamak
  • İş-sosyal hayat dengesini doğru kurmak

Öğrencilerin sorularıyla zenginleşen panelde oldukça keyifli ve güzel geçti. Son derece başarılı bir etkinliğe imza atan SDÜ İnşaat Kulübü başkanına, etkinlik koordinatörüne, etkinliğin başarıyla tamamlanmasında emeği geçen tüm öğrencilere ve bizi güzel bir şekilde ağırlayan bölüm başkanı, dekan ve rektör yardımcısına şükranlarımızı sunarım.

09.03.2016-Isparta

This entry was posted in Eğitim ve Konferanslar, Güncel Konular and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s