Darbe Girişimi Sonrası Algı Yönetimi

Darbe girişimini halkıyla, emniyet güçleriyle, vatansever askerleriyle ve iktidar ve muhalefetiyle müthiş bir dayanışma örneği sergileyerek geri püskürten Türk milleti dünyaya özgürlük, demokrasi ve vatan sevgisi konusunda ders verse bile, yaşadığı tarifi imkansız bu hainliği dünyaya anlatmakta ya yetersiz kalıyor ya da dünya bu konuda bizi anlamamakta ısrar ediyor. Bence her ikisi de.

Başarısız darbe girişimi sonrasında yabancı basında Türkiye aleyhinde yazılar yazılmakta, görüşler aktarılmakta. Kredi kuruluşları sürekli bir artan belirsizliğe işaret ediyorlar. Herhalde bizim bilmediğimiz yeni bazı gelişmeleri biliyorlar sanırım.

Arap basınında dahi darbe girişiminin ilk gününde oldukça negatif bir algı operasyonu yapıldı.

BM, geçici konsey üyesi darbeyle iktidarı değişen Mısır’ın vetosu sebebiyle darbeyi kınayamadı bile! İroniye bakar mısınız?

Fransa’da 6 aydır OHAL varken, OHAL altında Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlenirken ve Nice’deki son katliamdan sonra OHAL 6 ay daha uzatılmış iken, Türkiye’de darbe girişimi gibi çok daha vahim bir olay karşısında ve “sadece bu girişimle bağlantılı tüm askeri ve sivil unsurları hızlıca temizlemek” amacıyla ilan edilen OHAL bile dış basında anti-demokratik bir perspektifte sunuluyor. Bir ironi de burada işte.

Bu konuda ülke olarak çok ciddi bir PR (halkla ilişkiler) eksikliğimiz var. Bunun için ya dışişleri bakanlığı nezdinde ciddi girişimler yapılmalı ya da “Türkiye Tanıtım ve Dış İletişim Bakanlığı” gibi bir adla bir bakanlık veya platform kurulmalı. Bu bakanlık veya platform dünyaca kabul gören saygın Türk işadamları, ekonomistler, sanatçılar, akademisyenler ve sporcuların da içinde yer aldığı road showlar yapmalı, yazılar yazmalı, demeçler vermeli ve Türkiye’nin yaşadıklarını ve bundan sonraki hikayesini dünya ile paylaşmalı. Bu paylaşımlarda yabancıların da desteği alınmalı, hatta bu süreçler Türkiye dostu yabancılarla birlikte yürütülmeli.

Aşağıda özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlar ve dış basında taraflı olarak servis edilen haber ve yorumlara karşı çoğu yabancılar tarafından yapılan karşı demeç ve yazılan yazıların bir kısmını ve linklerini ekledim.

Sabancı Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Adam Mc. Conell: “Batı medyasının Türkiye haberleri ahlak yoksunu”

http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/bati-medyasinin-turkiye-haberlerindeki-ahlak-yoksunlugu/612784

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: “Mevcut durumda Türkiye’nin kredi notunu düşürmek için gerekçe yok. Kredi kuruluşları beklentiler kanalından değerlendirme yapıyor. Beklentileri izlemenin en iyi yolu da yerinde görmektir. Kredi derecelendirme kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum gelin yerinden görün. FETÖ’nün yurtdışında lobileri var. Türkiye’yi terör örgütlerinden dinlemesinler, Türkiye’yi yetkililerden dinlesinler.”

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1898910-babacan-piyasa-dalgalanmalari-yavasliyor

Renaissance Capital Mark Harris: ” Teknik olarak not verirken kredi derecelendirme kuruluşlarının borç dinamiklerine ve mali duruma göre davranmaları gerekiyor. Yine de özellikle spekülasyonlardan yola çıkarlarsa hata yaparlar. Türkiye’nin notunu düşürmeye yönelik bahane arayışına girerlerse hata yaparlar”.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1899198-rencapharris-rating-sirketleri-spekulasyonlardan-yola-cikarlarsa-hata-yaparlar

Nomura EMEA Stratejisti Timothy Ash: “S&P’nin Türkiye’nin notunu “BB”ye düşürmesi kararının “ilginç” olduğunu belirterek, “Çünkü Türkiye’ye karşı temkinli ve negatifler. Timothy Ash, uluslararası medyada Türkiye’deki darbe girişiminin “şaşırtıcı” şekilde yanlış resmedildiğini ifade ederek, “Uluslararası haber kanallarının olanları sanki seküler kesim ve AK Parti arasında bir savaş gibi resmetmesine şaşırdım. Halbuki Başbakan Binali Yıldırım, ana muhalefet partisi CHP ve MHP’ye bu süreçte teşekkürlerini iletti. Uluslararası medyadaki algı ise farklı şekillendi. Sanki seküler elitler AK Parti karşısındaymış gibi eski bir basmakalıp kullanıldı. Fakat durum böyle değil.”

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1899093-nomuraash-s-p-turkiyeye-karsi-negatif

Yukarıda yer alan pozitif demeç ve haberlerin sayısının oldukça fazla olması ve dünyanın dört bir yanına hızla yayılması oluşan bu negatif algıyı pozitife çevirmede katalizör etkisi gösterecektir.

Algıyı ne kadar doğru yönetebilirsek, bu süreci o kadar hızlı atlatabiliriz.

22 Temmuz 2016, İstanbul

This entry was posted in Güncel Konular and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s