Gündeme Dair

Katalonya’nın bağımsızlık ilanı başta Almanya, Hollanda ve Avusturya olmak üzere seçim sonuçları ve Brexit ile birlikte değerlendirildiğinde Avrupa geneline dalga dalga yayılacak yeni bir Fransız ihtilalinin ilk kıvılcımları olabilir.

Suudi Arabistan’ın Ilımlı İslam ve yeni ekonomi açılımı orta ve uzun vadede ülkenin petrol bağımlılığını tam ABD ve küresel kapitalizm bağımlılığına dönüştürmekle sonuçlanabilir.

Kuzey Irak’ta Barzani’nin yaptığı referandum salt bir bağımsızlık denemesinden çok öte İran-Irak-Suriye-Rusya-ABD-Türkiye arasındaki politik dengelerin ufak bir testi ve yansıması. Bu dengeye Dubai-Katar-Suudi Arabistan’ın da dahil olması karmaşık ve çok kutuplu yeni bir Ortadoğu haritasını ortaya çıkarabilir.

Son zamanlarda başta Almanya ve ABD ile yaşadığı gerilimlerin ve AB üyelik sürecinin teorik olarak olmazsa da pratik olarak son bulmasının da bir sonucu olarak Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri, ASEAN-güneydoğu Asya, Afrika, hatta Güney Amerika kıtası ülkeleri ile yeni bir çıkış araması (kategorik olarak batılı demokrasi anlayışına sahip ülke konumundan bizi çıkarıyor ve ülkey riskli ülkeler kategorisine sokuyorsa da) bugünkü konjonktürde ekonomik ve dış politik dengeler açısından en doğru hamle olarak değerlendirilebilir.

ABD ile yaşanan vize krizi; darbe girişimi, bölge petrollerinin satışı, bankacılık faaliyetleri, bölgesel politikalardaki net ayrışmanın kamuflajı niteliğinde

İç politikada belediye başkanlarının istifaya zorlanması eğer hukuki bir gerekçeye dayanmıyorsa demokrasi ve milli irade mantığı ile uyuşmamakta ve beklentinin aksi bir sonuç doğurma ihtimali taşımakta.

İyi Parti, kuruluş süreci, isim ve logosunun önceden basına sızması, sönük PR çalışması ve henüz tam açıklanmayan parti programı sebebiyle beklentiyi karşılama konusunda yeterli gözükmemekte.

Ana muhalafetin gerçek ekonomi ve dış politika gündeminden uzak konularla kafa yorması kendilerinin bir sonraki seçimin ana muhalefet partisi konumunu güçlendirmekte.

Sınava dayalı öğrenci seçme sisteminin değişmesi bir gereklilik olmakla beraber, zamanlaması, şekli ve detaylardan yoksun kapsamı ile yine bir hüsran olma noktasında.

Kamu özel ortaklığı-PPP finansman modeli global olarak kabul gören ve başarılı bir model olsa da ülkemizde uzun vadeli verilen devlet garantileri sebebiyle çok ciddi riskler barındırmakta. (Bu riskleri bertaraf edecek finansman modelini Boğaziçi Üniversitesinde doktora tezimde geliştirerek sundum)

Kamuda son dönemlerde yaşanan boşlukların liyakatli kişilerle doldurulması ülke geleceği açısından kritik önem taşımakta.

Darbe girişimine fikren ve fiilen bulaşanların bir an önce yargılanıp sürecin tamamlanarak Ohal’in kaldırılması aynı zamanda dini içgüdülerle hareket eden ancak bu örgüte cemaat mantığıyla sempati duymuş kişilerin de bir an önce suçun şahsiliği kavramı çerçevesinde adil olarak yargılanarak suçlu ve suçsuzun ayrılması gerekmekte.

Ekim 2017, İstanbul

This entry was posted in Güncel Konular and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s