Gayrimenkul Yatırım Fonları Konut Stoklarını Eritebilir

Gayrimenkul Yatırım Fonları Konut Stoklarını Eritebilir

 Geçen hafta büyük bir bankanın bireysel kredi yöneticileriyle yaptığım toplantıda konut stoklarının eritilmesi için gayrimenkul portföy yönetim şirketlerinin “Konut Fonu” kurarak bu konutlara yatırım yapmasının sektörün rahatlaması ve geleceği için son derece faydalı olacağını aktardım.

GYF’ler Konut Fonu ile birlikte bağımsız Varlık Yönetim Şirketi (Property Management) kurarak birçok konutu tek elden uzun dönemli olarak kiralayabilir. Konut Fonlarına vatandaşın hem bireysel emeklilik fonları üzerinden hem de doğrudan yatırım yapmasının önü de açılabilirse (Konut Fonu özelinde gayrimenkul yatırım fonlarına yatırım yapan nitelikli yatırımcı tanımlaması yeniden düzenlenebilir) birçok konutun uzun dönem kiralama yöntemiyle vatandaşın kullanımına açılması sağlanabilir. Kentsel dönüşümde 3-5 yıl evlerini boşaltmak zorunda kalacak mahalle sakinlerinin bu yöntemle aynı sitede birlikte uzun dönem kiralama yapmak suretiyle komşuluk ilişkilerini sürdürebilecekleri bir imkân da sağlanabilir ve bu yöntem sosyolojik olarak da topluma pozitif bir katkı sağlar.

Burada sorun olarak gözüken ancak çözümü de olan en temel husus yıllık getiri oranlarının yatırımcıyı ne kadar cezbedeceğidir. Anadolu’da 15-20 yıl aralığında olan konut yatırım geri dönüş süreleri İstanbul gibi metropollerde, özellikle gelişmiş bölgelerde 25-30 yıla kadar çıkmaktadır. Bu da getiri oranını düşürmektedir. Ancak öte yandan vatandaşların ev sahibi olmak yerine istedikleri evlerde uzun vadeli kiracı olmaları ve bunu BES katkı payları ile fonlama opsiyonu, %25 devlet katkısı elde etme, fon üzerinden kiralama sayesinde gelir vergisi muafiyeti, konutların boş kalması sebebiyle amortisman giderleri, paranın zaman değeri de hesaba katıldığında bu yöntemin orta-uzun vadede konut sektörüne yeni bir bakış/çözüm getireceğini düşünüyorum.

16 Şubat 2018, İstanbul

This entry was posted in İş Dünyası and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s