Dolar Düşerken..

Dolar Ağustos başında ABD’nin Rahip Brunson krizi ekseninde Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlar öncesindeki seviyeye yaklaşmış durumda.

Rahip meselesinin çözülmesi ile hızla gerilemeye başlayan doların düşen tansiyon sebebiyle 5’in de altına düşmesi beklenirken erken seçim kararı alınan Nisan ayında 3.95, sene başında 3,76 olduğunu unutmamak gerek, yani aslında beklenti doların 4’ün de altına inmesi olmalı..

Dövizdeki bu düşme trendi iyiye işaret olsa da sadece son iki ayın enflasyon oranları toplamı %10, yıllık TÜFE’nin %25, faiz oranlarının %40 mertebesine ulaşması ve birçok firmanın aşırı borçluluk yüzünden batma tehlikesi ile karşı kaşıya olması veya daha kötüsü fiilen batmış olması oldukça endişe verici. Kritik soru, dövizdeki bu gerilemenin faiz ve enflasyonda normalleşmeyi ne kadar sürede sağlayabileceği ve bunun reel sektör ve vatandaşın alım gücüne nasıl yansıyacağıdır.

Bugün merkez bankası faizde indirime kalksa döviz tekrar yükselecek, politik olarak bir gerilim oluşsa daha da fırlayacak. O zaman ne yapmalı?

Türkiye’de şirketler, gayrimenkuller, ticari işletmeler hem aşırı borçluluk hem de artan kurlar sebebiyle hiç bu kadar ucuz olmamıştı. Politik istikrar ve düşük tansiyonlu dış politika eğilimi, yapısal ekonomik reformlar, üretim ve katılım ekonomisi, katma değerli ihracat, teknoloji odaklı bakış açısı, liyakat ve tasarruf esaslı yönetim anlayışı ile desteklenir ve şeffaflık, hesap verebilirlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik eksenli bir bakış açısıyla perçinlenebilirse yakın zamanda gerek yurtdışı yatırımcıların yapacağı satın almalar, doğrudan ve dolaylı yatırımlar gerekse yerel firmaların yapacağı birleşmeler ve halka arzlarla sağlıklı bir ekonomik yapıya kavuşabiliriz.

Bu da ülkemizin yeni dönem hikayesi olur..

05 Kasım 2018, İstanbul

Advertisements
This entry was posted in İş Dünyası. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s