Türkiye Gayrimenkul Fonu

Türkiye Gayrimenkul Fonu

Bundan 2 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’nde bir model geliştirdim. Bu modelim, PPP ile fonlanan projelerde devlet garantilerinin önüne geçecek, faizleri düşürecek, konut sektörünü banka faiz oranlarından kopararak bireysel emeklilikle birleştirecek ve BES fonlarındaki birikimleri arttıracak bir yatırım ve finansman ekosistemi içermekteydi. Türkiye Gayrimenkul Fonu kurulması, Gayrimenkule Dayalı Bireysel Emeklilik Sisteminin tanıtılması, Kira Getirisine Endeksli Konut Finansman Modelinin hayata geçirilmesi gibi yenlikçi önerilerim o gün basında da yer almıştı.

http://www.milliyet.com.tr/dr-sumer-turkiye-gayrimenkul-fonu-yla-istanbul-yerelhaber-2211785/

https://emlakkulisi.com/turkiye-gayrimenkul-fonu-buyuk-projeleri-finanse-edecek/541645

https://www.dunya.com/kose-yazisi/turkiye-varlik-fonuna-hayat-verecek-yeni-yatirim-ve-finansman-modeli/397825

Geçen sene kendisi de benim gibi bir akademisyen olan Hazine ve Maliye Bakan danışmanı da hazırladığım çalışmayı benden istemiş ve modelimin ayrıntılarını dinlemek için benimle bir görüşme yapacağını belirtmiş ancak maalesef bir dönüş yapmamıştı. Bunun gibi birçok devlet kurumunun üst düzey yetkilisi ile görüşmüş ancak modeli başarılı ve uygulanabilir bulmalarına rağmen uygulamaya geçirme konusunda bir işbirliği geliştirmeye yönelik adım atmamışlardı.

Modeli önerdiğim tarihten bugüne 2 yıl geçti ve görüyorum ki o gün uygulanabilseydi bugünkü sorunların en aza indirgeneceğine inandığım çalışmamdan kesitler, sektörün, kamunun ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yetkilileri tarafından dillendirilmeye başlamış. Kimi konutları tek fondan toplayalım diyor, kimi sorunlu kredileri bir fona aktaralım diyor. Ancak son gelişmeler maalesef iyiye işaret etmiyor.

https://www.finansgundem.com/haber/batik-krediler-buyurken-yapilandirma-calismalari-donmus-durumda/1422067

Umarım geliştirdiğim modeli bir kez de benden dinleyerek geç de olsa aslına uygun olarak hayata geçirilmesine ve sektörde yaşanan bu darboğazın aşılmasına olanak sağlarlar.

18 Temmuz 2019, İstanbul

This entry was posted in İş Dünyası and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s