Kimdir Levent Sümer?

Kimim Ben?

Doğduğum şehir ve memleketim olan Mardin’de, Mardin Anadolu Lisesi’nde ortaokul ve liseyi birincilikle tamamladıktan ve İTÜ’den İnşaat Mühendisliği Bölümünden bir dönem erken mezun olduktan sonra Amerika’da Illinois Institute of Technology’de Construction Management alanında sektörün duayeni David Arditi ile çalışarak yüksek lisansımı (Proje Teslim Şekilleri ve Kontrat Türlerinin ABD, AB ve Türkiye’de Kullanımının Mukayesesi adlı çalışmayla) tamamladım.  3 yıl süren Chicago tecrübemde Masonry Company adlı firmada villa projelerinden yüksek katlı lüks konut ve ofis projelerinin teklif ve inşaat aşamalarında ağırlıklı olarak Bovis Lend Lease firması ile ve AIA dokümanlarıyla çalıştım.

Türkiye’ye döndükten sonra Çalık Holding’te, Bahadır İnşaat’ta ve Torunlar GYO’da sırasıyla İş Geliştirme Uzmanı, Planlama ve Kontrat Müdürü, İş Geliştirme Müdürü ve son olarak Planlama ve Maliyet Kontrol Müdürü pozisyonlarında çalıştım. Suudi Arabistan, Irak, Suriye ve Libya’ya iş geliştirme seyahatleri gerçekleştirdim. (Çalık’ta çalıştığım dönemin 9 aylık bir periyodunda zamanımın büyük bir kısmı Suudi Arabistan’da geçti). Bunun dışında Almanya, İsviçre, İngiltere, Fransa, İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İtalya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde bulundum. Hem Doğu hem de Batı kültüründe insanlarla birarada çalışma imkanım oldu. İngiliz müşavirle de çalıştım, Mısırlı müşavirle de. FIDIC kontratı da müzakere ettim, MOU, LOI pazarlığı da yaptım. Arap bankalarından teminat mektubu almak için de uğraştım, Filistinli taşeronla veya Avustralyalı direktörle sözleşme müzakeresi de yürüttüm. 3 yıl boyunca çalıştığım firmanın ERP’ye geçiş sürecinin proje yönetim modülünün koordinasyonunu yürüttüm.

Bugüne kadar 3.000.000 m2’nin üzerinde toplam 18 projenin yönetiminde bilfiil yönetici olarak görev aldım. Mall of İstanbul AVM, Konut ve Ofis, Torun Tower (Denizbank Merkez Ofisi) Innovia-1, Çubuklu Vadi Villaları, ASO Ticaret Merkezi, Bursa Nilpark AVM, Akasya Acıbadem Lüks Konutları, Savoy Ulus Lüks Konutları, Kütahya Sera AVM, Bulvar Samsun AVM, Bursa Korupark Teras Evleri, Caddebostan Evleri, Tüyap Fuar Alanı ve Oteli gibi birçok konut ve ticari yapı projelerinin merkezi proje yönetimlerini başarıyla tamamladım. Ali Sami Yen-Torun Center lüks konut ve ofis (246.000m2), Mall of İstanbul 2. Etap Otel (110.000m2), Tüyap 2.Etap Otel (40.000 m2), Paşabahçe Otel ve Yalı (60.000 m2), Kiptaş Finanskent 2.Etap Projesi (1.000.000 m2) projelerinin (toplam 1,5 milyon m2) merkezden planlama ve maliyet kontrolü müdürlüğünü yürüttüm. Her hafta düzenli olarak yapılan İcra Kurulu Toplantılarına katılarak tüm projelerin süresel, fiziksel ve finansal ilerleme durumlarıyla ilgili bilgilendirme yaparak varsa telafi planları ve çözüm içeren yol haritalarını sundum. Ayrıca yeni geliştirilecek projelerde ve girilen ihalalerde gayrimenkul geliştirme safhasında da stratejik planlama ve fizibilite çalışmalarını yaptım.

Son 6 yıl içerisinde İTÜ,Boğaziçi, YTÜ ve İKÜ’de zaman yönetimi, kontrat yönetimi, maliyet yönetimi, risk yönetimi alanlarında misafir hoca olarak seminerler verdim.

2014 Eylül ayından beri Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programında “İnşaat Sektöründe Proje Geliştirme ve Yatırım Yönetimi” adlı dersi ve 2017 Eylül itibariyle de Abdullah Gül Üniversitesinde “İnşaat Proje Yönetimi” derslerini vermekteyim. 2010 yılında Türkiye’de Proje Yönetimi bilincinin yaygınlaşması için hayata geçirdiğimiz Uluslararası Proje Yönetim Enstitüsünün (UPYE) kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıyım.

Ekim 2012 itibariyle PMI’ın uluslararası alanda geçerli olan PMP sertifikası (Profesyonel Proje Yöneticisi) sahibiyim. Bunun yanı sıra Mart 2014 itibariyle Royal Institution of Chartered Surveyors’ın profesonel üyesiyim (MRICS), aynı zamanda MRICS assesor-değerlendiricisiyim.

Ayrıca gayrimenkul finansmanı alanında Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecesi sahibiyim.

Mayıs 2015 itibariyle AE Arma-Elektropanç firmasında strateji, iş geliştirme ve kontratlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım.

Bu blog sayfasını açmaktaki amacım, gerek iş dünyasıyla ilgili bilgi, birikim ve deneyimlerimi paylaşmak gerekse güncel konularla ilgili ve derin manevi ve sosyal yaşam hakkında fikirlerimi paylaşmaktır.

Yazılarımı bu minvalde değerlendirmeniz ve her türlü yorum, görüş ve önerileriniz beni mutlu edecektir.

Selam ve sevgilerimle,

Dr. Levent Sümer

Advertisements

11 Responses to Kimdir Levent Sümer?

 1. Ayse Tüzer says:

  Beraber çalıştığım sürede,kendisi ile gurur duyduğum,sorumlu,mütevazi ,tek kelime ile harika bir insan olarak tanıdım seni Levent,Allah nazarlardan korusun.

  Ayse Tüzer

 2. Neval ARAS CEYLAN says:

  Sen, 23. yılımı bitirmek üzere olduğum meslek hayatımda dersine girdiğim tüm öğrenciler içerisinde her yönüyle en mükemmel öğrencim olarak yüreğimde sonsuza dek var olacaksın.Seninle gurur duyuyorum.Sevgilerimle…

 3. emrah yeniay says:

  Senin gerçek kişiliğini, gerçek hayatını hiçbir zaman göremeyecek, seni anlayamayacak kişilerin arasında tanıdım seni. Adamlığı, nezaketi, kibarlığı ve beyefendiliği ile topluma örnek kişilerden bir insanı tanımak onunla aylarca 24 saati beraber geçirmek, tanıyorum diyenlerden daha çok tanıdığımı iddaa etmeyi gönül rahatlığıyla söyleyebilmeye yetecektir sanrım. Levent; hayat sana kişiliğini karakterini ve adamlığını yansıtsın yeter sanırım. herşey gönlünce, bahtın açık olsun!!!!
  Çanakkale 116, Emrah YENİAY

  • leventsumer says:

   Sevgili Emrah, güzel ifadelerin için çok teşekkür ederim. Yıllar su gibi akıp geçiyor ve geçen zaman sonrasında aynısını senin için de düşündüğüm bu güzel cümleleri okumak çok mutluluk verici. Çok değerli arkadaşım, inşallah en kısa zamanda görüşme şansımız olur. Selam ve sevgilerimle.
   Levent

 4. Biröz Biricik says:

  Levent için ilk söylenecek şey: Adam gibi adamdır. İş disiplini, çalışkanlığı ve doğru bildiğinin arkasında durması gibi özelliklerini zaten teşviki mesai içinde olmuş herkes takdir edecektir. Benim belki farklı olarak ilave edeceğim tespitim ve özet ifadem ise şöyle: Vatanseverlik ve dindarlık kimliğini; hümanizm,adalet ve paylaşımcılık ilkeleriyle dengeli bir şekilde bütünleştirmiş bir ruh olgunluğuna sahip. Bu ideal formülü ise bozmadan uzun yıllar kararlılıkla sürdüren bir istikrar örneği. Sadece gençlerin değil, pek çok yetişkinin de örnek alabileceği bir model oluşturduğunu düşünüyorum. Tanımayanlara, tanışmaları tavsiye olunur…

  • leventsumer says:

   Biröz kardeşim güzel sözlerin için çok teşekkür ederim, aynı güzel düşünceler ve daha fazlası senin için olsun 🙂 fikir meclisini bir toplasak artık diyorum, ne dersin?

 5. Atilla gulec says:

  Iyi gunler Levent bey
  Rusyanin perm bolgesinde insaat sektorundeyim .Burada yakinda bir forum olacak ve bende bu forumda konusmaci olarak katilacagim konu perm bolgesinde 12 ay nasil verimli insaat yapilir.Amacimiz ise burada metod secimi ile tunel kalibi anlatmaya calisacagim
  Internette arastirma yaparken size rastladim.hayatimda ilk defa boyle bir organizasyona katiliyorum
  Sizden yardim alabilirmiyim ?
  Sizinle mail uzerinden irtibat kurabilir miyim?
  Sadik Atilla gulec

 6. zeynep güldeniz says:

  Mrb hocam bu kadar başarıyla tevazunuzu nasıl dengeleyebiliyorsunuz?Tebrik ederim sizin gibi olmak temenlisiyle saygılar…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s